špaletová okna | kastlová okna

dřevěná špaletová okna s kouzlem let minulých

Ponořte se do velkoleposti minulosti, která může ožít ve dřevěných špaletových oknech zdobených mnoha detaily. Dřevěná špaletová okna nebo kastlová okna zdobí historické budovy již více než 100 let. Jejich krása způsobila, že se stala neodmyslitelnou součástí renesančních budov a dnes spolu s nimi tvoří zlatý fond české architektury.

  • špaletová okna vyrábíme jako věrné repliky původních oken včetně všech zdobných prvků tak, aby se zachoval charakter domu
  • zpracujeme výkresovou a technickou dokumentaci potřebnou pro výměnu v památkově chráněných zónách
  • naše špaletová okna mají certifikáty na nejlepší tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti srovnatelné s moderními dřevěnými eurookny

vyberte si z nabídky špaletových oken

castle

špaletová okna

klasika mezi špaletovými okny s liniemi let minulých

44+44
mm
Uw
1,15

duplik

špaletová okna

nejstarší profil, kde se křídla otvírají na opačné strany

44+44
mm

single

dřevěná okna

venkovní křídlo špaletových oken

44
mm

máte dotaz

využijte kontaktní formulář, e-mail info@janosik.cz nebo volejte na 800 101 188

chceme být seriózní: ceník oken a dveří nemáme

Proč u našich dřevěných oken a dveří nenajdete orientační ceny? Protože chceme být seriózní firma a nechceme vás, naše zákazníky, mást nepřesnými informacemi. Naše výrobky jsou variabilní a například cena okna o rozměrech 1x1 m se může pohybovat ve velmi širokém rozpětí.

Co všechno cena okna nebo dveří zahrnuje? Není toho málo:

  • každý centimetr materiálu
  • odvedená práce
  • osazení komponenty
  • množstevní slevy
  • služby

Kalkulaci proto jednoduše nevyčteme z ceníkové tabulky, ale provádí ji sofistikovaný kalkulační software. Ten cenu vypočítá na korunu přesně na základě přesných rozměrů a parametrů výrobku a prací na něm strávených.

kompatibilní vchodové dveře a eurookna ke špaletovým oknům

rustikal

rustikal

dřevěné vchodové dveře

moderní vchodové dveře s historickými prvky
replik

replik

dřevěné vchodové dveře

repliky historických dveří k nerozeznání
slim

slim

dřevěná okna

zúžené eurookno imitující špaletová okna
rustikal

rustikal

dřevěná okna

moderní eurookno s historickými prvky

naše špaletová okna podrobněji

Špaletová okna nabízíme v několika základních profilech. Každý kus vyrábíme na míru, a proto není problém vyhovět vašim požadavkům. Při rekonstrukcích historických budov pro vás rádi připravíme zcela věrné repliky původních oken. Výroba a montáž našich oken splňuje nejnáročnější kritéria pro rekonstrukce chráněných objektů památkové péče. Harmonii historické budovy se špaletovými okny dokonale doplní historické vchodové dveře. I ty můžeme na požádání zhotovit jako přesné kopie originálu.

Naši nabídku špaletových oken dělíme na 2 základní profily podle způsobu otevírání. Pro nejčastější profil castle je charakteristické, že se obě křídla otvírají do interiéru. Druhý typ, profil duplik, má otevírání na opačné strany, tedy dovnitř interiéru i ven. Z kategorie historických oken a dveří dále nabízíme pouze jednu část špaletového okna pro neobytné prostory pod názvem single. Vyrábíme také eurookna moderní konstrukce, ale historického vzhledu a detailů v řadách rustikal a slim. Ke všem špaletovým oknům se výborně hodí historické vchodové dveře rustikal nebo replik.

Častou součástí špaletových oken jsou zdobné poutce, klapačky a řezby. I ty umíme vyrobit jako přesné kopie těch původních.

S výrobou špaletových – a dalších historických oken a dveří – máme bohaté zkušenosti předávané z generace na generaci. Díky nim můžeme spojit poznatky starých truhlářských mistrů s nejmodernějšími technologiemi a vyrábět špaletová okna a historické dveře nejvyšší kvality.

Špaletová okna už jsme dodali do domů a bytů po celé České republice, ale i do Rakouska, Německa, Belgie nebo Švýcarska. Naše okna najdete třeba na české ambasádě v Moskvě, slavné kavárně Slavia, hotelu Juliš a dokonce i na Pražském hradě. Na historická okna od firmy JANOŠÍK OKNA-DVEŘE ale narazíte i na jiných místech: třeba na kostele ve Znojmě, klášteře kapucínů v Olomouci, domech v Brně na Náměstí Svobody nebo v Praze na Václavském náměstí. Zajímá vás, jak vypadají moderní špaletová okna? Podívejte se na obrázek chaty na Študlově.

články o špaletových oknech

špaletová okna nebo kastlová okna?

Dnes se názvosloví téměř sloučilo. Jak pro kastlová okna, tak pro špaletová, se používá pojem špaletová okna. Ve většině případů je toto označení nepřesné, protože daleko častěji jde o okna kastlová. Špaletová okna jsou odvozena od slova špaleta, čímž se značí vnitřní povrch okenního otvoru. Jedná se tedy o okna, kde je prostor mezi dvěma rámy vyplněn zdivem. Oproti tomu u kastlových oken, jak název napovídá, je prostor vyplněn a spojen dřevěným kastlem. Někdy se kastlovým oknům říká kastlíková.

Článek o výměně špaletových oken pro radniční noviny městské části Praha 1 a portál realcity z roku 2012. Pro četnáře jsme připravili dva články jak správně popstupovat při výměně špaletových oken v historické zástavbě, aby předešli všem problémům s tím spjatým.

celý článek