Článek o výměně špaletových oken pro radniční noviny městské části Praha 1 a portál realcity z roku 2012. Pro četnáře jsme připravili dva články jak správně popstupovat při výměně špaletových oken v historické zástavbě, aby předešli všem problémům s tím spjatým.

NEBOJTE SE REKONSTRUKCE HISTORICKÝCH OKEN A DVEŘÍ!

Rekonstrukce historické fasády je náročný proces, který vyžaduje nejen značné finanční prostředky, ale i velké úsilí a dobrého dodavatele projekčních a stavebních prací, stejně jako dodavatele výplní stavebních otvorů. Abyste nešlápli vedle, je dobré obrátit se na firmu, která má s podobnými rekonstrukcemi mnohaleté zkušenosti. O procesu rekonstrukce jsme hovořili s panem Jakubem Janošíkem, marketingovým ředitelem společnosti Janošík OKNA-DVEŘE, která mezi tyto firmy rozhodně patří.


Na jaké problémy mohou lidé nejčastěji narazit?


V případě rozhodování o rekonstrukcích budov v centrech měst bývá náročnost rozhodování zpravidla zvýšena o striktní požadavky stavebního úřadu na zachování autentičnosti historicky cenných prvků fasády domu včetně zajištění replik oken a vstupních dveří, které se na historizujícím vzhledu budovy podílí velmi významnou měrou. Zkušenosti firmy jsou v tomto ohledu proto velmi důležité.


Když se rekonstruuje fasáda, je tedy nutné vyměnit i okna a vstupní dveře…


Ano. Problém u historických domů je především v zachování původních konstrukčních zdobných prvků. Dnešní moderní konstrukce vstupních dveří i oken z naší nabídky umožňuje spolu s vysokou řemeslnou zručností odborných stolařů vyřešit drtivou většinu požadavků investorů i orgánů, které na čistotu historických linií dohlížejí, a repliky dveří a oken jsou skutečnou ozdobou rekonstruovaného objektu. Vlastnosti těchto dveří si při tom nijak nezadají s výrobky do moderních nízkoenergetických domů.


Co předchází samotné výměně oken či dveří?


Jelikož památkové úřady trvají na přesných replikách původních oken a předešlé generace nám zanechaly mnoho variant provedení těchto děl truhlářských mistrů, je potřeba si nechat od výrobce zakreslit výkresy nových oken, které jsou součástí žádosti o výměnu oken. Tato žádost musí obsahovat i fotodokumentaci. Doporučuji požádat např. i o povolení eurooken do vnitrobloku, která jsou levnější variantou a v této části domu jsou často akceptována.


V čem jsou hlavní přednosti nových oken?


Kromě estetického hlediska jde hlavně o izolační vlastnosti, které jsou srovnatelné s moderními eurookny a výrazně šetří náklady na vytápění. V rušných oblastech jsou zásadní taktéž zvukově-izolační vlastnosti.


Jak výměna oken probíhá?


Vše záleží na přání zákazníka, někdy požaduje jen montáž nových oken, někdy si přeje, aby až se večer vrátí z práce, nepoznal v bytě žádné změny kromě nových oken. Mezitím proběhne vybourání, likvidace starých oken, montáž nových oken, zednické zapravení a úklid.

další novinky