V letním období je otázka větrání téměř jedno. Jak větrat v zimě, je ale rada k nezaplacení. Správná technika větrání je podstatná především u moderních dřevěných oken pro jejich dokonalou těsnost. V zimním období lidé často méně větrají, aby jim neunikalo drahé teplo. Mohou si tak ale způsobit mnoho nepříjemných problémů. Správné větrání v domě eliminuje hlavně nadměrnou vlhkost.

Správné větrání je krátké a intenzivní

Optimální je větrání okny, otevřenými dokořán. Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratší čas je potřeba. V zimě si vystačíte při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut. Vzduch v místnostech se sice ochladí, ale po zavření okna se opět rychle ohřeje od vyhřátých zdí a za krátkou dobu se vzduch v místnosti kompletně vymění.

Na mikroventilaci v zimě zapomeňte

V zimě by se vůbec nemělo používat vyklopené okno nebo mikroventilace. Jejich pomocí nelze vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla a prochlazení zdí. Jejich využití si proto nechte na období, kdy se netopí.

Jak často větrat?

Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé 2 hodiny. V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním, než například v koupelně, kuchyni nebo v ložnici. Roli hraje i množství květin v interiéru. Pokud bydlíte v novostavbě, počítejte s tím, že vysychá i několik měsíců po dokončení.
A jak poznáme, že je „něco“ špatně? Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému.

Jak správně větrat v pasivním domě?

V pasivním domě se okny nevětrá. Nedílnou součástí pasivních domů jsou větrací jednotky s rekuperací tepla, které zabezpečují vynikající kvalitu vzduchu při dodržení tepelné pohody. Oproti běžnému větrání nevzniká průvan a rychlosti proudění vzduchu jsou velmi malé.

další novinky

19/5/2015

RAND 2.0 | designová dřevěná okna

Nechte se okouzlit designovou kolekcí oken RAND s puncem nejvyší kvality, založené na minimalistických liniích a subtilnosti, která společně s bezrámovými okny NOFRAME určují trendy moderní architektuře.

2/2/2015

jak pečovat o dřevěná okna a dveře?

Dřevěná okna mohou sloužit (takřka) věčně, pokud mají dobrou údržbu. Stejně jako vaše auto čas od času odvezete do servisu nebo uklízíte dům, je potřeba se občas věnovat i oknům. Obavy jsou ale přehnané.