Lidé, kteří chtějí žít v dřevostavbě, většinou vědí proč. Dřevo je naplňuje energií a pozitivní náladou. Je bez debat, že do pravé dřevostavby nejlépe sedí dřevěná okna (popřípadě dřevohliníková). Plastová nebo hliníková okna nejsou úplně to pravé.

Pokud vás ale pouze fakt, že máte okna z plastu, učiní šťastnými, tak nad dřevěnými ani neuvažujte. Někdo hledá štěstí celý život, a pokud je ukryto v plastu, je potřeba ho mít kolem sebe co nejvíce. To se ale určitě netýká milovníků dřeva a dřevostaveb.

Jaká okna do jakého typu dřevostavby?

Není dřevostavba jako dřevostavba. Pokud na chvilku opustíme pravé dřevostavby, které spojují útulný domov s přírodou, a zastavíme se u konstrukčních dřevostaveb obložených jinými materiály, kde je dřevo brané pouze jako stavební prvek, je připustitelné, že zde budou osazena plastová okna.

V pravých dřevostavbách by tomu tak nemělo být. Ty můžeme dělit na několik druhů: klasické a moderní dřevostavby, roubenky nebo sruby. Do každé se hodí jiný typ oken.

Do moderních dřevostaveb, stavěných především z masivních dřevěných panelů, dokonale sedí naše dřevěná okna RAND nebo BLOCK. Respektují charakteristické rysy moderní architektury a krásně ji doplňují. Mají také perfektní tepelně-izolační vlastnosti, vhodné i pro domy nízkoenergetického nebo pasivního standardu, což tento typ staveb často vyžaduje.

Na druhé straně stojí roubenky, sruby a dřevostavby klasičtější architektury. Zde už více sedí klasická dřevěná eurookna oblých tvarů nebo rustikální eurookna. Nejkrásnější roubenky pak nejlépe doplní klasická dřevěná špaletová okna. Také tyto varianty mají vhodné parametry pro pasivní a nízkoenergetické domy.

další novinky

2/2/2015

jak pečovat o dřevěná okna a dveře?

Dřevěná okna mohou sloužit (takřka) věčně, pokud mají dobrou údržbu. Stejně jako vaše auto čas od času odvezete do servisu nebo uklízíte dům, je potřeba se občas věnovat i oknům. Obavy jsou ale přehnané.

10/1/2015

okna dle slohů architektury

Okna se vlivem působení architektonických směrů vyvíjela a měnila až do dnešní podoby. Podívejte se jak šel čas.