Lidé, kteří chtějí žít v dřevostavbě, většinou vědí proč. Dřevo je naplňuje energií a pozitivní náladou. Je bez debat, že do pravé dřevostavby nejlépe sedí dřevěná okna (popřípadě dřevohliníková). Plastová nebo hliníková okna nejsou úplně to pravé.

Pokud vás ale pouze fakt, že máte okna z plastu, učiní šťastnými, tak nad dřevěnými ani neuvažujte. Někdo hledá štěstí celý život, a pokud je ukryto v plastu, je potřeba ho mít kolem sebe co nejvíce. To se ale určitě netýká milovníků dřeva a dřevostaveb.

Jaká okna do jakého typu dřevostavby?

Není dřevostavba jako dřevostavba. Pokud na chvilku opustíme pravé dřevostavby, které spojují útulný domov s přírodou, a zastavíme se u konstrukčních dřevostaveb obložených jinými materiály, kde je dřevo brané pouze jako stavební prvek, je připustitelné, že zde budou osazena plastová okna.

V pravých dřevostavbách by tomu tak nemělo být. Ty můžeme dělit na několik druhů: klasické a moderní dřevostavby, roubenky nebo sruby. Do každé se hodí jiný typ oken.

Do moderních dřevostaveb, stavěných především z masivních dřevěných panelů, dokonale sedí naše dřevěná okna RAND nebo BLOCK. Respektují charakteristické rysy moderní architektury a krásně ji doplňují. Mají také perfektní tepelně-izolační vlastnosti, vhodné i pro domy nízkoenergetického nebo pasivního standardu, což tento typ staveb často vyžaduje.

Na druhé straně stojí roubenky, sruby a dřevostavby klasičtější architektury. Zde už více sedí klasická dřevěná eurookna oblých tvarů nebo rustikální eurookna. Nejkrásnější roubenky pak nejlépe doplní klasická dřevěná špaletová okna. Také tyto varianty mají vhodné parametry pro pasivní a nízkoenergetické domy.

další novinky

25/6/2015

napsali o RAND 2.0

Designová okna RAND 2.0 se objevila v předních českých médiích o architektuře a designu: ERA21, archiweb.cz, DesignMagazin.cz, ARCHITEKT, EARCH.cz a v dalších ...

19/5/2015

RAND 2.0 | designová dřevěná okna

Nechte se okouzlit designovou kolekcí oken RAND s puncem nejvyší kvality, založené na minimalistických liniích a subtilnosti, která společně s bezrámovými okny NOFRAME určují trendy moderní architektuře.

10/1/2015

okna dle slohů architektury

Okna se vlivem působení architektonických směrů vyvíjela a měnila až do dnešní podoby. Podívejte se jak šel čas.